A Relaxáció Művészete: Több, mint pihenés

A 21. századi ember a hétköznapokban meglehetősen eltávolodott a test holisztikus szemléletétől, azaz attól, hogy a test, a lélek és a környezet folyamatos kölcsönhatásban befolyásolják egymás működését. Az ember alapvetően a figyelem tudatos irányításán keresztül jelentős mértékben képes a testi funkcióira hatni, ami egyben a mentális élményvilágra is kihat. Ez a belső változás továbbá befolyást gyakorol arra is, hogy a környezetünkhöz hogyan viszonyulunk, hogyan kapcsolódunk másokhoz. 

Jonathan Smith vizsgálódásaiban azt a kérdést állította középpontba, hogy milyen élményvilág tapasztalható a relaxáció során. Ha ezt a kérdést olyan tanulóknak tesszük fel, akik a progresszív izomrelaxáció, a jóga, a légzésgyakorlatok, az autogén tréning, a meditáció, vagy a jelentudatosság technikáiban képződnek, akkor a pozitív pszichológiában fontos fogalmak és megélések széles tárházát adja vissza a válaszrepertoár. Van, aki nyugalomról, van, aki kipihentségről számol be, és vannak olyanok is, akik álmosnak, elkalandozottnak, energetikusnak vagy éppen boldognak és örömtelinek érzik magukat a relaxációval összefüggésben. Akik komolyabban és mélyebben is foglalkoznak egyes technikákkal, akár mély spirituális érzésekről is beszámolhatnak. Ezek a megélések a relaxáció legmélyére mutatnak rá. Smith szisztematikusan azonosította és rendezte a relaxációhoz kapcsolt pozitív pszichológiai állapotokat, melyeket R-állapotoknak nevezett. A kezdetben 400 asszociált állapotot végül 12 R-állapotba sorolta, majd ezt négy kategóriába rendezte: 

  1. Az ellazulás érzését a csökkent neurofiziológiai aktivitás adja, melyet a négy R-állapot fejez ki leginkább. Az álmosság, a szabadság, a fizikai ellazultság, a csendesség és a könnyedség. Ezek mindegyike a csökkent feszültség következményeként mutatkoznak. 
  2. A tudatosság talán napjaink egyik leginkább kutatott területe a relaxációkkal kapcsolatban, a mindfulness, azaz a jelentudatosság technika révén, mely a fókuszált figyelem, az elkalandozás megakadályozása és az ítéletmentes elfogadás pillérein alapszik. 
  3. A pozitív energia, azaz a pozitív gondolatok összefüggést mutatnak az egészséggel és a hosszú élettel. A legtöbb kutatás a boldogságra és az optimizmusra fordít figyelmet a témában, melyek az örömteliség és az optimizmus R-állapotokra illeszkednek.
  4. A transzcendencia a végtelenség, a rejtélyesség és a magasztosság által meghatározott. Ezek olyan spirituális megélések, amik nehezen, vagy egyáltalán nem fejezhetők ki szavak formájában. A transzcendencia megtapasztalása nem függ az Istenben való hittől, hanem a relaxáció azon pontjain képes megjelenni érzésként, amikor az egyén kapcsolatba kerül a teljesség érzésével.

A felsorolt R-állapotok remek alapot nyújtanak a megfelelő relaxációs technikák kiválasztásához, és a gyakorlat hosszútávú fenntartásához azon egyéneknél, akikben megfogalmazódik az igény az elsajátításra. Az R-állapotokkal kapcsolatos elvárások áttekintésével könnyen meghatározható, hogy milyen technika irányába érdemes elindulni. 

Továbbá nem elfelejtendő szempont, hogy ezek az állapotok a társadalomban gyakran a produktivitás akadályaként címkézettek, annak ellenére is, hogy nélkülük a produktivitás hosszú távon létre sem jöhet, vagy gyakran az ember biológiai, mentális és szociális egyensúlyának a felborulásához vezet. A pozitív pszichológia már betekintést mutatott abba, hogy a pozitív mentális állapotok jelentős hatással bírnak az egészségre, az immunfunkciók működésére és az élettartamra is, így talán a relaxációs gyakorlatvezető egyik legfontosabb feladata, hogy kliensének az R-állapotok tapasztalásán keresztül nyisson kaput a pozitív érzelmekkel való kapcsolódásra, újrakapcsolódásra. 

Amennyiben hozzáértő szakpszichológust keresel, látogass el a Kezdőlapunkra és jelentkezz be a ‘Kapcsolatfelvétel’ menüponton keresztül!

A Lélekművek csapata

Felhasznált irodalom:

Smith J. C. (2007) The Psychology of Relaxation. In: Lehrer P. M. et al. (Ed.) Principles and practice of stress management (pp. 38-52). New York: Guilford Publications.

Jelentkezzen be hozzánk!​

Mi fog történni, ha bejelentkezem?

  • A kapcsolati űrlapon keresztül írhat nekünk
  • Válaszul egy kérdőívet küldünk Önnek, aminek segítségével kiválasztjuk az Önnek legmegfelelőbb szakembert.
  • A kérdőív visszaküldése után, néhány órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot, és megadjuk Önnek pszichológusa elérhetőségét.
  • Ha inkább telefonon hívna minket, ezt a +36 30 320 05 97 számon teheti meg hétköznap 9-18h-ig. Ha nem tudjuk felvenni, amint tudjuk visszahívjuk!

Amennyiben 1 munkanapon belül nem válaszolunk, annak kizárólag technikai oka van, ez esetben kérjük, hogy hívjon minket telefonon! 

Scroll to Top