Hogyan fejleszthető a szeretetre való képességünk?

A szeretetre való képességünk mindig is a tudomány érdeklődésének középpontjában állt. Sok tudós, kutató próbált választ találni arra, hogy vajon a szeretetre való képességünk egy vonás, amivel születünk, vagy egy olyan jellemzőnk, ami tanulható, fejleszthető. Az utóbbi évek kutatása egy olyan meditációs forma felé fordult, amivel nem csupán a meditáció általános pozitív hatásai érhetők el, hanem a szeretetre való képességünk is növelhető. Ez a meditáció nem más, mint a Loving-Kindness Meditáció (rövidítve LKM, magyar fordításban Szerető kedvesség meditáció).

Mi az a Loving Kindness Meditáció?

A Loving-Kindness Meditáció egy olyan meditációs forma, melynek központi eleme az önmagunk felé irányuló szeretet és kedvesség kifejezése, az empátia és megértés megélése. Mindazonáltal a gyakorlat nem csupán a magunk felé tanúsított kedves és támogató hozzáállásra ad lehetőséget, hanem ugyanezen érzések mások felé való közvetítésére is. Ezzel a meditációval a szeretet négyféle formája gyakorolható: a barátság, a megbecsülés és öröm, az együttérzés és a kiegyensúlyozott szeretet formái.

Az LKM buddhista hagyományokra nyúlik vissza, ami a gyakorlatokban is megnyilvánul. A hagyományos elképzelés szerint ugyanis addig, amíg magunk felé nem tudunk pozitív üzeneteket küldeni, ameddig magunkat nem tudjuk megfelelően értékelni, addig másoknak sem tudunk semmilyen módon segíteni. Amint saját magunkkal rendben leszünk, képesek vagyunk magunk felé együttérzéssel fordulni, onnantól képesek leszünk ezeket az érzéseket mások felé is tükrözni.

Hogy néz ki a gyakorlat?

Maga a gyakorlat nagyon egyszerű: naponta néhány percre vonuljunk el egy nyugodt, csendes szobába, érkezzünk meg, és próbáljuk meg figyelmünket a gondolatainkra irányítani.  Elsőként önmagunk felé küldjünk szeretetteljes üzeneteket, mint pl: „Legyek egészséges. Legyek békében.” stb. A magunknak szánt üzeneteket mi magunk találhatjuk ki, a lényeg, hogy kedvességgel és jószándékkal forduljunk önmagunkhoz. Érdemes minél inkább elmerülni ezekben a gondolatokban, átérezni azt, hogy milyen lenne az a helyzet, amiben mi jól tudjuk érezni magunkat, amiben meg tudjuk tapasztalni a békét. Ha az önmagunknak szánt üzenetekkel végeztünk, küldhetünk szeretetteljes üzeneteket barátainknak, családtagjainknak, kollégáinknak is. Érdemes ebben az állapotban is elidőznünk néhány percet, a gyakorlat végeztével pedig akár naplóba is felvezethetjük a tapasztalatainkat.

Az LKM-et aktívan gyakorlóknak lehetőségük van tovább fejleszteni a gyakorlatot. Ennek során nem csupán magunk és szeretteink számára küldünk szeretetteljes üzeneteket a meditáció révén, hanem akár számunkra teljesen semleges személyeknek, valamint olyanoknak is, akikkel valamilyen negatív élményünk volt. Ennek megtapasztalásán túl arra is lehetőségünk van, hogy a meditáció legvégén a teljes univerzum számára is pozitív üzeneteket fogalmazzunk meg.

Milyen hatásai vannak?

Az LKM rendszeres gyakorlásának számos pozitív hatása van. Egyrészt csökkenti a szorongást és a depressziót, és olyan készségek megjelenéséhez járul hozzá, mint a rugalmas gondolkodás vagy a kreatív problémamegoldás. Emellett jótékony hatása van a fájdalom csillapításában és a figyelmi teljesítmény, munkamemória fejlesztésében. Az egyéni pozitív hatásokon túl az LKM gyakorlás által a szociálisan megélt negatív érzések csökkenhetnek, és a szociális kapcsolatok minőségének javulását is eredményezheti.

Összességében tehát számos pozitív hatással bír ennek a fajta meditációnak a rendszeres gyakorlása. Érdemes kipróbálni, és saját magunkon is megfigyelni, és követni a tapasztalt változásokat.

Szerző: Nagy-Dirle Dóra

Felhasznált irodalom:

Fredrickson, B., Cohn, M., Coffey, K. A., Pek, J., & Finkel, S. M. (2008). Open hearts build lives: Positive emotions, induced through loving-kindness meditation, build consequential personal resources. Journal of Personality and Social Psychology, 95(5), 1045-1062.

Hofmann, S. G., Grossman, P., & Hinton, D. E. (2011). Loving-kindness and compassion meditation: Potential for psychological interventions. Clinical psychology review, 31(7), 1126-1132.

Kristeller, J. L., & Johnson, T. (2005). Cultivating loving kindness: A two‐stage model of the effects of meditation on empathy, compassion, and altruism. Zygon®, 40(2), 391-408.

Tonelli, M. E., & Wachholtz, A. B. (2014). Meditation-based treatment yielding immediate relief for meditation-naïve migraineurs. Pain Management Nursing, 15(1), 36-40.

Jelentkezzen be hozzánk!​

Mi fog történni, ha bejelentkezem?

  • A kapcsolati űrlapon keresztül írhat nekünk
  • Válaszul egy kérdőívet küldünk Önnek, aminek segítségével kiválasztjuk az Önnek legmegfelelőbb szakembert.
  • A kérdőív visszaküldése után, néhány órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot, és megadjuk Önnek pszichológusa elérhetőségét.
  • Ha inkább telefonon hívna minket, ezt a +36 30 320 05 97 számon teheti meg hétköznap 9-18h-ig. Ha nem tudjuk felvenni, amint tudjuk visszahívjuk!

Amennyiben 1 munkanapon belül nem válaszolunk, annak kizárólag technikai oka van, ez esetben kérjük, hogy hívjon minket telefonon! 

Scroll to Top