A motiváció

A pszichológia egyik legjobban kutatott területe a motiváció. A kutatások célja, hogy megtalálják, mi is ösztönzi az embereket az adott cselekvésekre. A viselkedés mindenkinél egyéni, de a kultúra és társadalom nagymértékben befolyásolja azt.

A motiváció értelmezése

A motiváció szó latin eredetű, jelentése: “mozogni”, “mozgatni”. A Magyar Értelmező Szótár szerint „a motiváció indító ok a cselekvésre”. A motiváció elindítja, irányítja és fenntartja a viselkedést, cselekvést, hogy elérjük céljainkat, és a szükségleteinket kielégítsük. 

A motiváció fajtái

Megkülönböztetünk intrinzik (belső) és extrinzik (külső) motivációt. Az intrinzik motiváció alatt azt értjük, amikor a cselekvés önmagában jutalmazó. Másnéven önjutalmazó motivációnak is nevezzük, amikor belső hajlam irányítása alatt áll a motiváció, kihívás és újdonságkeresés alapján. 

Vallerand 3 különböző szintet különböztet meg az önjutalmazó motivációnál. Az első a tudásra irányuló intrinzik motiváció, amihez a tanulás, a megértés, a környezeti exploráció és a kíváncsiság kapcsolódik. A második a fejlődésre, alkotásra irányuló motiváció, amelynek elsődleges célja, hogy fejlesszük magunkat, és ebben leljük az örömöt, amelyhez szorosan kapcsolódik a kreatív tevékenység, kihívás és hatékonyságérzés. A harmadik az élmények átélésére vonatkozik, amelyhez a kellemes érzések társulnak. 

Az intrinzik motiváció növelése fontos a nevelésben, főleg iskoláskorban a tanulás során. Ezt a fajta motivációt az önállóság és kompetencia érzésének hangsúlyozásával lehet növelni. Vigyázni kell, ha ezt a fajta viselkedést jutalmazzuk, mert átalakulhat extrinzik motivációvá, eszköz jellegűvé. Az extrinzik motivációnál a külső jutalom számít az egyén számára, valamilyen kitűzött célt akar elérni, amelyben külső tényező játszanak szerepet, például fizetésemelés, szabadnap stb. 

Magatartásformák

I típusú magatartásnak nevezzük az olyan egyéneket, akiknek a gondolkodása és életfelfogása belső, nem pedig külső motivációs eszközökre épül. Lényege és törekvése, hogy saját életét irányítsa, új dolgokat tanuljon és alkosson, jobbá tegye az életét és a világot.

Akit X típusú magatartás jellemez, őket inkább külső vágyak hajtják, nem érdekli az adott tevékenységgel járó elégedettségérzést, jobban érdekli az elvégzéséért járó jutalom.

A motiváció fejlesztése

A motiváció hatékony fejlesztésére a következő feltételeket, ha betartjuk, eredményes hatást érhetünk el. Saját magunkkal kapcsolatban, és akkor is, ha más személyt akarunk motiválni. Ilyen a megértés, ismeretszerzés, választás, önbizalom növelés, megerősítés. A megértés alatt azt kell érteni, hogy akkor vagyunk képesek változni, ha úgy érezzük, elfogadnak minket, és megértenek, és nem akkor, amikor valamely szerettünk erőlteti a változást. Ha például valaki dohányzik, nem azt kell elfogadni a hozzátartozónak, hogy károsítja az egészségét, hanem azokat a lelki folyamatokat, amelyeken keresztül megy a leszokásban. Viszont a dohányzónak is tisztában kell lennie azzal, hogy mit okoz a környezetének. Ismeretszerzés: rá kell ébredni arra, hogy valami nem működik jól, ehhez megfelelő mennyiségű ismeretre lesz szükségünk. Választás: akkor vagyunk képesek változtatni, ha vannak választási lehetőségeink, hogy merre szeretnénk lépéseket tenni, például a célunk eléréséhez. Önbizalom fejlesztés: hinni kell a változásban és, hogy képesek vagyunk elhinni, hogy motiváltak vagyunk. Fejleszteni kell az önbizalmunkat és a kompetenciánkat, hogy rendelkezzünk olyan képességekkel, amelyek szükségesek a cél eléréséhez. Megerősítés: a pozitív jutalmazás kellő motivációt ad, hogy pozitív irányba haladjunk. 

Ha ezeket az eszközöket megpróbáljuk alkalmazni, megfelelő ösztönzést adhatunk önmagunknak is, és azoknak is, akik motiválatlanok.

Hogyan maradjunk motiváltak?

Ahhoz, hogy motiváltak maradjunk, a motivációt fent kell tartani, minden nap szükséges egy kis ösztönzés, mert nem tart sokáig. Fontos az újabb és újabb célok, de kis célok megfogalmazása, ami egyre előrébb visz az életünkben. Ne féljünk hibákat elkövetni, soha ne gondoljuk, hogy késő valamihez hozzá kezdeni, nem szabad természetesnek venni, hogy nincs motivációnk. 

Stratégiák a motiváció felébresztésére

Ha fel szeretné ébreszteni a motivációját, a következő tanácsok hasznosak lehetnek:

  • Írja le a jutalmat, amit elérhet!
  • Csináljon tennivaló listát!
  • A hosszú feladatait több apró feladatban végezze el!
  • Írja le azokat a dolgokat, amelyeket jól oldott meg az adott feladatban/munkában!
  • Iktasson be több szünetet és levegőzzön!
  • Fogalmazza meg a céljait és fontossági sorrendben helyezze el őket!
  • A céljaira való koncentrálás mellett, maradjon tudatosan a jelenben!

A legjobb, amit tehetünk, ha problémába ütközünk, hogy kidolgozunk egy cselekvési tervet, és annak lépései mentén haladunk a céljaink felé.

Szerző: Huszti Melitta

Felhasznált irodalom:

College Confidence, Motivation, & Tips To Succeed In School. https://collegestudysmarts.com/

József J. (1972): Magyar Értelmező Kéziszótár. pp.: 339.

Varga B. (2001): Általános pszichológia: a motiváció. Budapest: Eötvös Loránd Tudományegyetem. 

Jelentkezzen be hozzánk!​

Telefonon ebben az időszakban vagyunk elérhetőek:
Hétfőtől péntekig:   14:00-20:00 óra között
Ha esetleg nem tudtuk felvenni a telefont, mindenkit visszahívunk! 14:00 óra előtt és hétvégén írjon e-mailt a lelekmuvek@gmail.com címre!

A bejelentkezéshez mindenképpen REGISZTRÁCIÓ szükséges a lenti űrlapon!

Mi fog történni, amikor bejelentkezem?
  • A kapcsolati űrlapon keresztül írhat nekünk
  • Válaszul egy kérdőívet küldünk Önnek, aminek segítségével kiválasztjuk az Önnek legmegfelelőbb szakembert.
  • A kérdőív visszaküldése után, 24 órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot, és megadjuk Önnek pszichológusa elérhetőségét.
  • Az űrlap+kérdőív kitöltést követően, amennyiben 24 órán belül nem érkezik válasz, úgy telefonon hívhatja központi számunkat a +36 30 320 05 97-es számon és kollégánk készséggel áll rendelkezésére a fent megadott időpontokban.
Amennyiben 1 munkanapon belül nem válaszolunk, annak kizárólag technikai oka van, ez esetben kérjük, hogy hívjon minket telefonon! 
Scroll to Top